انواع تجهیزات امنیت شبکه که آشنایی با آن‌ها مهم هستند (بخش اول)

تجهیزات امنیت شبکه وظایف بسیار متفاوتی دارند. برخی ترافیک شبکه را مدیریت می‌کنند، دسته‌ای دیگر تهدیدات را شناسایی کرده و گروهی دیگر تجهیزاتی هستند که دسترسی امن از راه دور را فراهم می‌کنند. بسیاری از دستگاه‌های امنیتی عملکردهای چندین دستگاه را در خود ترکیب می‌کنند، به‌خصوص آن‌هایی که با هدف سرویس‌دهی به کسب‌ و کارهای کوچک طراحی شده‌اند که در پیرامون امنیت شبکه گستر به بررسی آنها در دو بخش خواهیم پرداخت.

فایروال

فایروال‌ها یکی از اساسی‌ترین تجهیزات امنیت شبکه هستند. مانند بسیاری از دستگاه‌های دیگر امنیتی، فایروال‌ها در سه شکل سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و کلود عرضه می‌شوند. در بسیاری از مواقع کسب‌ و‌ کارها تصمیم می‌گیرند که از سخت‌افزار اختصاصی و تخصصی استفاده کنند، زیرا می‌توانند ترافیک بیشتری را مدیریت و رسیدگی کنند و همچنین از پشتیبانی بهتری از جانب تولیدکننده برخوردارند.
به زبان ساده فایروال، شبکه داخلی شما را از شبکه گسترده‌تری مانند اینترنت جدا و مرزی را برای آن ایجاد می‌کند. در نوع ساده آنها امکان مسدودسازی ارتباطات براساس یک درگاه و آدرس آی پی مشخص وجود دارد.
فایروال‌های پیشرفته‌تر، امکانات بیشتر و روش‌های شناسایی حملات تحت شبکه هوشمندی را در خود جا داده‌اند.

بهترین فایروال های سال 2023:

• FortiGate NGFW
• Palo Alto PA-Series
• Check Point Quantum
• Cisco Secure Firewall
• Sophos Firewall

تجهیزات امنیت شبکه-فایروال سوفوس
شما می‌توانید فایروال های سخت افزاری قدرتمند سوفوس را با گارانتی تعویض و نصب و راه اندازی رایگان از شرکت شبکه گستر تهیه کنید.

سیستم‌های محافظت در مقابل رخنه (IPS)

در مفهوم فایروال (Firewall)، IPS به معنای “Intrusion Prevention System” یا “سیستم پیشگیری از نفوذ” است. IPS یکی از اجزای مهم و تکنولوژی‌هایی است که در فایروال‌های مدرن برای محافظت از شبکه‌ها و سیستم‌ها در برابر تهدیدات امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توضیح کلی در مورد عملکرد IPS در فایروال

تشخیص تهدیدات: IPS به صورت مداوم ترافیک شبکه را نظارت می‌کند و تلاش می‌کند تا تهدیدات امنیتی مختلفی را شناسایی کند. این تهدیدات می‌توانند شامل حملات مخرب، تلاش‌های نفوذی، برنامه‌های ضروری مخرب (مانند ویروس‌ها و مالورها) و حملات دیگر باشند.
مسدود کردن تهدیدات: بعد از شناسایی تهدیدات، IPS اقدام به مسدود کردن یا پیشگیری از آنها می‌کند. این اقدامات می‌توانند شامل مسدود کردن آی‌پی‌ها، پورت‌ها، یا ترافیک مشکوک، یا اعمال قوانین و سیاست‌های امنیتی خاصی برای جلوگیری از تهدیدات باشند.
گزارش‌گیری و ثبت تاریخچه: IPS همچنین معمولاً قابلیت ثبت و گزارش تهدیدات و فعالیت‌های امنیتی را داراست. این گزارش‌ها به مدیران امنیت کمک می‌کنند تا اطلاعات بیشتری از وضعیت امنیتی شبکه خود داشته باشند و در صورت نیاز اقدامات اصلاحی را انجام دهند.
IPS در فایروال‌ها به عنوان یک لایه مهم از امنیت شبکه و سیستم‌ها عمل می‌کند. با شناسایی و جلوگیری از تهدیدات امنیتی در زمان واقعی، این سیستم‌ها به افزایش امنیت شبکه‌ها و حفاظت از اطلاعات حساس کمک می‌کنند. همچنین معمولاً با دیگر تکنولوژی‌های امنیتی مانند فایروال ناهمگام و ضدویروس ترکیب می‌شوند تا به یک راهکار امنیتی کامل تبدیل شوند.

بهترین سیستم‌های IPS 2023:

• Trend Micro TippingPoint
• Cisco Secure Firewall
• Trellix Network Security
• Trellix Intrusion Prevention System

تجهیزات امنیت شبکه- سیستم‌های محافظت در مقابل رخنه
تجهیزات امنیت شبکه- سیستم‌های محافظت در مقابل رخنه

مدیریت واحد تهدید (UTM)

در یک شبکه کسب و کار مدرن، مدیران شبکه شاید ده‌ها دستگاه شبکه مجزا و یا بیشتر را با عملکردهای مختلف امنیتی کنترل کنند. اگر چندین محصول از چندین تولید کننده مختلف تهیه شده باشد، مدیریت یک تهدید شبکه‌ای که به سرعت درحال پیشروی است می‌تواند چالش برانگیز باشد.
UTM‌ها یک فایروال شبکه، یک سیستم تشخیص رخنه (IDS)، یک سیستم محافظت در مقابل رخنه (IPS) و دیگر گزینه‌های امنیتی را در خود ترکیب و جا داده‌اند.
برای کسب و کارهای کوچک و یا کسب و کارهایی که دارای منابع فناوری اطلاعات چشمگیر نیستند، استفاده از یک UTM می‌تواند زمان و هزینه‌های زیادی را حفظ کند. اما باید در نظر داشت که UTM‌ها همیشه بهتر از تجهیزات امینت شبکه تخصصی نیستند: UTM‌ها باعث ایجاد تک نقطه شکست (Single Point of Failure) می‌شوند که در صورت وقوع اتفاق می‌تواند تمامی شبکه را زیر سوال برد.

نمونه‌های برتر UTM:

• Sophos UTM
• WatchGuard Firebox
• Cisco Meraki MX

 

تجهیزات امنیت شبکه- مدیریت واحد تهدید
تجهیزات امنیت شبکه- مدیریت واحد تهدید

سخن آخر

امنیت شبکه نیاز به امنیت چندلایه با عملکردهای مختلف دارد و این اقدام فقط با راه اندازی گزینه‌های بزرگ مانند فایروال تمام نخواهد شد. در بخش دوم ادامه تجهیزات امنیت شبکه که نقش پایه‌ای و اساسی در تامین امنیت شبکه را دارند بررسی خواهیم کرد که هم برای کسب و کارهای کوچک مفید هستند و هم برای سازمان‌های بزرگ حیاتی. با شبکه گستر همراه باشید.

منابع: Restorepoint

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

برندهای ارائه شده در شبکه گستر

مشاوره رایگان با کارشناس فروش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام*