فایروال به زبان ساده

فایروال به زبان ساده؟ به احتمال قوی؛ این جمله را شنیده‌ایم یا با خودمان تکرار کرده‌ایم که قدیم‌ها همه‌چیز ساده‌تر بود، و چه چیزی بهتر از سادگی؟!

 امنیت باید ساده باشد!! شاید باورتان نشود، اما؛ زمانی امنیت شبکه و سایبری هم ساده بود، اگر آنتی‌ویروس بنیاد تامین امنیت PC از روزگار اولیه اینترنت بود، فایروال نیز بنیاد امنیت شبکه بود. اما حیف که هیچ‌چیز به همان شکل باقی نمی‌ماند و با رشد کسب‌وکارها و پیشرفت تهدیدها، فایروال‌ها نیز پیچیده‌تر شده‌اند.

 به هر نحو؛ این بهانه خوبی برای ما نیست که نتوانیم فایروال را به زبان ساده برای شما تشریح کنیم، پس با ما در پیرامون امنیت شبکه گستر همراه شوید تا دنیای پیچیده امروز فایروال‌ها را ساده‌تر کنیم.

فایروال چیست؟

به زبان ساده، فایروال (به انگلیسی Firewall) ابزار امنیت شبکه‌ای است که وظیفه دارد تا بر ترافیک ورودی و خروجی شبکه ما طبق قوانین تعیین شده توسط سازمان نظارت و آن‌ها را پالایش می‌کند. به‌عبارتی؛ شاید می‌توان گفت فایروال به‌عنوان یک دیوار محافظ مابین شبکه خصوصی داخلی شما و شبکه عمومی (مثل اینترنت) عمل می‌کند.

فایروال چگونه کار می کند؟

بگذارید موضوع را ساده‌تر کنیم، سازمان بزرگی را در نظر بگیرید که برای ورود و خروج شما نیاز به مجوز دارید، اگر شخصی از ورودی محافظت نکند، داشتن یا نداشتن مجوز معنای چندانی پیدا نمی‌کند.

پس شخصی باید از ورودی محافظت کند و بله آن شخص فایروال است. اما؛ این محافظ عزیز بر چه اساسی می‌تواند اجازه ورود و یا خروج به افراد را بدهد؟ باید مجموعه‌ای از قوانین و مشخصه‌ها وجود داشته‌باشد.

به‌طور مثال؛ افراد باید همراه خود برای ورود، کارت مخصوص داشته باشند. این کارت‌ها می‌تواند رنگی باشد و هر رنگ نیز به بخشی از ساختمان اجازه ورود می‌دهد.

همچنین؛ ساعت و زمان که افراد با این کارت‌های شناسایی اجازه ورود و یا خروج دارند نیز متفاوت است «مجموعه قوانین». فایروال و نحوه عملکردش، همان مجموعه قوانین است.

نحوه کارکرد فایروال
نحوه کارکرد فایروال

فایروال به زبان ساده: واحد سخت افزاری یا نرم افزاری

فایروال می‌تواند یک واحد نرم‌افزاری و یا سخت‌افزاری باشد، و تا زمانی‌که ترافیک ورودی و خروجی شبکه را پالایش می‌کند و مانع حملات سایبری می‌شود، در عملکرد فرقی نمی‌کند.

این تعریف بسیار ساده‌ای از فایروال و در واقع، ابتدایی‌ترین نوع آن بود، در نظر داشته‌باشید که در دنیای مدرن امنیت سایبری، فایروال‌ها انواع مختلف با عملکرد‌های متفاوتی دارند که در آینده به آنها خواهیم پرداخت.

افزون‌براین، فایروال‌های امروزی دیگر فقط برای لبه شبکه استفاده نمی‌شوند و فایروال‌های داخلی نیز مبحث بسیار مهمی در دفاع در عمق هستند. به اصطلاح، وظیفه تامین امنیت ترافیک شرق- غرب شبکه را به‌عهده دارند.

چرا وجود فایروال بسیار ضروری است؟

باز به زبان ساده، شما وقتی مورد حمله قرار خواهید گرفت که در دسترس فرد متخاصم باشید. فایروال برای محافظت شبکه در مقابل حملات سایبری خارجی با قرار گرفتن در مقابل شبکه مانند یک سپر، رایانه‌ها و شبکه شما در مقابل ترافیک مخرب و یا ناخواسته محافظت می‌کند. فایروال همچنین می‌تواند از دسترسی برنامه‌های مخرب به سیستم‌ها و شبکه شما از طریق اینترنت جلوگیری کند.

5 مزیت کلیدی فایروال

نظارت بر ترافیک شبکه

همانطور که قبل‌تر گفته شده‌است، تمام مزیت فایروال با قابلیت نظارت بر ترافیک شبکه شروع می‌شود. داده‌هایی که به سیستم شما وارد و یا خارج می‌شود، موقعیت‌های مناسبی برای تهدیدات جهت مختل کردن روندهای شما می‌سازند. فایروال با نظارت و پالایش ترافیک شبکه از طریق مجموعه قوانین از پیش تعیین شده، می‌تواند از سیستم‌ها به خوبی محافظت کند.

متوقف کردن حملات بدافزاری

هیچ چیز سریع‌تر و سخت‌تر از یک بدافزار نمی‌تواند عملیات‌های دیجیتالی شما را تعطیل کند. یکی از مزایای بزرگ فایروال، این است که می‌تواند جلوی بدافزارها را در نقطه ورود بگیرد. باور کنید میزان صرف زمان، منابع و هزینه پاسخ به یک حمله ویروسی در داخل شبکه بسیار بیشتر از این است که از ابتدا جلوی ورود آن به شبکه توسط فایروال گرفته شود.

جلوگیری از نفوذ

با تحول دیجیتالی کسب‌و‌کارها و رشد فزاینده دزدان اطلاعات و مجرمانی که سیستم‌های شما را به گروگان نگه می‌دارند، اهمیت فایروال‌ها بسیار بیشتر شده‌است. زیرا فایروال می‌تواند از دسترسی مجرمان به سیستم‌ها و شبکه شما جلوگیری کند، حمله آنها را کاملا متوقف کند و یا متقاعدشان کند که به سراغ هدف ساده‌تری بروند.

جلوگیری از نفوذ توسط فایروال
جلوگیری از نفوذ توسط فایروال

توقف جاسوس افزار

در دنیای داده محور امروزی، یکی از مزایای مورد نیاز، جلوگیری ازدسترسی جاسوس‌افزارها به سیستم‌ها و داده‌های شما است که توسط فایروال می‌تواند تامین شود.

ترویج حریم خصوصی

حالا که قرار است درباره فایروال به زبان ساده صحبت کنیم خوب است یکی از مزایای فراتر فایروال را هم بگوییم، ترویج حریم خصوصی است. با کار گرفتن فایروال به‌صورت پیش فعالانه برای امن نگاه داشتن داده خود و داده مشتریان، شما محیطی برای حریم شخصی ساخته‌اید که مشتریان می‌توانند به آن اعتماد کنند. هیچ‌کس دوست ندارد که داده‌هایش به سرقت رود، به‌خصوص، زمانی‌که این امکان وجود داشته باشد تا قدم‌هایی مانند تهیه فایروال مناسب برای جلوگیری از آن برداشته شود، مگر نه؟!

جمع‌بندی نهایی درباره فایروال به زبان ساده

در این مقاله سعی شد تا با فایروال، نحوه کارکرد، میزان اهمیت و توانایی‌های آن آشنا شوید. در آینده سعی خواهیم کرد تا با انواع فایروال و نقش فایروال در رویکرد دفاع در عمق صحبت بکنیم.  بازار امنیت سایبری به شدت در حال تغییر است و انتخاب یک محصول مناسب می تواند کار سختی باشد، از این رو می‌توانید برای انتخاب یک فایروال قدرت‌مند و مناسب از مشاوره کارشناسان شرکت شبکه گستر با تجربه بسیار زیاد در زمینه امنیت شبکه و فایروال بهره ببرید.

منابع: simplilearn/ sophos

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس

مشاوره رایگان با کارشناس فروش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

نام*