خرید و فروش دستگاه‌ دست دوم

اگر تلفن، تبلت یا هر دستگاه دیگری را می فروشید یا خریداری می‌کنید، باید تمام اطلاعات شخصی روی آن را پاک کنید. این راهنما نحوه انجام این کار و اقدامات لازم قبل از فروش دستگاه‌ دست دوم و استفاده از دستگاه‌های دست دومی را که خریداری کرده‌اید توضیح می‌دهد.

اقدامات لازم قبل از فروش دستگاه‌ دست دوم

تهیه نسخه پشتیبان قبل از پاک کردن داده‌

یک نسخه پشتیبان از تمام داده‌های شخصی که می خواهید نگه دارید تهیه کنید و همچنین:

 • بررسی کنید که به کدام اکانت ها در دستگاه دسترسی دارید (مانند ایمیل، حساب بانکی و رسانه‌های اجتماعی)، مطمئن شوید که جزئیات ورود به این اکانت ها و گذرواژه‌های آن ها را در اختیار دارید.
 • اگر دستگاه‌های “هوشمند” (مانند دوربین‌های امنیتی یا تلویزیون) را با دستگاه خود کنترل می‌کنید، مطمئن شوید که می‌توانید همین کار را با استفاده از دستگاه دیگری (مانند تبلت یا لپ‌تاپ) انجام دهید.
 • اگر از دستگاه خود برای تأیید حساب های دیگر استفاده می کنید (دریافت پیامک و یا اپلیکیشن رمز دوم)، قبل از پاک کردن هر گونه داده، مطمئن شوید که می توانید این کار را در دستگاه دیگری انجام دهید.

پاک کردن داده های دستگاه شما

برای پاک کردن همه داده‌ها، از ویژگی پاک کردن تمام محتوا و تنظیمات یا بازگردانی به تنظیمات کارخانه استفاده کنید.

 • تمام داده‌های شما حذف می‌شوند (نه فقط پیام‌ها، مخاطبین، عکس‌ها و سابقه مرور شما، بلکه رمزهایWi-Fi و اکانت های شبکه های اجتماعی تان). بنابراین مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان از هر چیزی که می خواهید نگه دارید را در اختیار داشته باشید.
 • مراحل پاک کردن داده های دستگاه ها در مدل های مختلف متفاوت می باشد، بنابراین برای دستورالعمل‌های دقیق به وب سایت سازنده مراجعه کنید.
 • در طی این مراحل، ممکن است به شما این امکان داده شود که فایل های شخصی خود را نگه دارید. اگر نمی خواهید که تلفن خود را نگه دارید، این گزینه را انتخاب نکنید.

انتخاب یک دستگاه دست دوم

لزوما دستگاه های جدید و گران، ایمنی بیشتری نسبت به دیگر مدل‌ها ندارند، اما در خرید دستگاه‌های قدیمی و دست دوم به این نکته دقت کنید که آیا به‌روزرسانی‌های امنیتی توسط سازنده را دریافت می کنند یا خیر.

 • بعضی از دستگاه های قدیمی، به‌روزرسانی‌های امنیتی را از سازنده دریافت نمی‌کنند، و بدون آن‌ها، هک دستگاه آسان‌تر است.
 • برای اطمینان از این که آیا دستگاه مورد نظر شما به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت می کند یا خیر، به وب‌سایت سازنده آن مراجعه نمایید.

قبل از استفاده از دستگاه دست دوم

هنگامی که دستگاه دست دوم خریداری کردید، ابتدا با انجام “بازگردانی کارخانه”، تمام اطلاعات شخصی صاحب قبلی را از روی آن پاک کنید.

 • برای بازگردانی دستگاه به تنظیمات کارخانه، ممکن است لازم باشد به وب سایت سازنده مراجعه کنید، زیرا مراحل انجام شده در مدل های مختلف متفاوت است.
 • ویژگی بروزرسانی و پشتیبان گیری خودکار را در تنظیمات دستگاه و برنامه ها روشن کنید.
 • با استفاده از رمز عبور، اثر انگشت، شناسه چهره یا پین، قفل صفحه را تنظیم کنید. این کمک خواهد کرد که تلفن شما (و اطلاعات موجود در آن) ایمن بماند.
اینفوگرافیک خرید و فروش دستگاه‌های دست دوم
فروش دستگاه‌ دست دوم

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

مشاوره رایگان با کارشناس فروش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد