ایران و جنگ های سایبری – قسمت آخر، Equation Group

شرکت مهندسی شبکه گستر که پیشتر، در سه کلیپ، بدافزارهای Stuxnet، Duqu و Flame را تحلیل و بررسی کرده، در آخرین قسمت از مجموعه کلیپ­های “ایران و جنگ­های سایبری” به تشریح فعالیت­های گروه موسوم به Equation و نقش سازمان امنیت ملی آمریکا در ساخت و گسترش بدافزارهای جاسوسی در طی دو دهه گذشته پرداخته است.

همانطور که در این کلیپ نمایش داده می شود ابزارها، بهره‌جوها (Exploit) و بدافزارهای استفاده شده توسط گروه Equation از بسیاری جهات مشابه روش‌ها و ابزارهایی است که توسط سازمان امنیت ملی آمریکا (NSA) مورد استفاده قرار می‌گرفته و در اسنادی که در سال ۲۰۱۳ به بیرون درز کرد، به آنها اشاره شده است.

بررسی های انجام شده نشان می دهد ایران، روسیه، پاکستان، افغانستان، هند و چین کشورهایی بوده‌اند که بیش از سایر کشورها مورد توجه این گروه قرار داشته‌اند. مراکز نظامی، ارتباطاتی، سفارتخانه‌ها، مراکز دولتی، مؤسسات تحقیقاتی و حوزه های دینی اهداف مورد علاقه این گروه بوده است.

در این کلیپ، به کرات، به منابع مختلف داخلی و خارجی استناد شده است و رویداد از نگاهی کاملاً بیطرفانه، اما فنی، روایت می شود. مشاهده این کلیپ به تمامی دست اندرکاران و فعالان در حوزه فناوری اطلاعات کشور توصیه می شود.

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس