معرفی بهترین نرم افزار امنیت شبکه و ۱۰ نرم افزار اسکنر آسیب پذیری ( بخش اول)

ارزیابی آسیب پذیری‌های امنیتی و یا  Vulnerability Assessment به اختصار VA می‌تواند به صورت راهکارهای داخل سازمانی و یا به صورت میزبانی شده و ابر محور ارائه شود. قابلیت‌های اصلی و اساسی اسکنر آسیب پذیری‌ها شامل: کشف، شناسایی و گزارش آسیب پذیری و پیکربندی دستگاه‌ها، سیستم‌های عامل و نرم افزارها بر اساس معیارهای مرتبط به امنیت می‌باشد.

راهکارهای ارزیابی آسیب پذیری، ضعف‌های آسیب پذیر در شبکه و سیستم‌ها را شناسایی، دسته‌بندی و اولویت بندی کرده و همچنین عوامل رفع و یا کاهش خطر این آسیب پذیری‌ها را هماهنگ و اجرا خواهد کرد. تمرکز اصلی نرم افزارهای اسکن آسیب پذیری بر روی ارزیابی ضعف‌ها و پیکربندی‌های امنیتی برای شناسایی ریسک‌ها در مقیاس بزرگ و کاهش آن‌ها، و ایجاد گزارش بر اساس چندین استاندارد مختلف است.

در ادامه در پیرامون امنیت شبکه گستر به بررسی و معرفی ۱۰ راهکار و بهترین نرم افزار امنیت شبکه و اسکنر و ارزیابی آسیب پذیری در سال 2023 از نگاه گارتنر می‌پردازیم.

InsightVM از شرکت Rapid7

“InsightVM، یک ابزار مدیریت آسیب پذیری قدرتمند و عمیق”

جای تعجب ندارد که محصول شرکت Rapid7 توسعه دهنده چهارچوب معروف Metasploit که تا سال 2016 H.D Moore افسانه‌ای را به عنوان مدیر ارشد تحقیقات خود در اختیار داشت با ابزار InsightVM در رتبه نخست قرار بگیرد. این ابزار مدیریت آسیب پذیری با ترکیب پویش شبکه و ارزیابی ایجنت محور بر روی سیستم‌ها، به همراه رابط کاربری ساده برای استفاده و پیکربندی آسان، انتخاب اول بررسی کنندگان گارتنر بوده است.

نرم افزار InsightVM
نرم افزار InsightVM

Tenable Nessus از شرکت Tenable

” Nessus  استاندارد طلایی برای مدیریت آسیب پذیری است”

کارشناس امنیت سایبری در دنیا نیست که Nessus را نشناسد، وقتی شما به اسکنر آسیب پذیری فکر می‌کنید، اولین چیزی که به ذهن میرسد Nessus است. این ابزار در سال 1998 عنوان یک پروژه رایگان اسکنر امنیت از راه دور ساخته شد و از سال 2005 به لایسنس تجاری تغییر کرد. Nessus همیشه استاندارد طلایی برای ارزیابی آسیب پذیری محسوب می شده و حال حاضر در دو نسخه Nessus Professional و Nessus Expert ارائه می‌شود. دور از ذهن نبود که Tenable Nessus انتخاب اول و یا دوم بررسی کنندگان گارتنر باشد.

نرم افزار Tenable Nessus
نرم افزار Tenable Nessus

Qualys VMDR از شرکت Qualys

” Qualys VMDR برای امینت بر زیر میکروسکوپ”

یک راهکار واحد برای کشف، ارزیابی، شناسایی و پاسخ دهی خطرات امنیت سایبری. VMDR شامل چهار بخش: مدیریت آسیب پذیری، مدیریت دارایی، شناسایی تهدید و اولویت بندی و پاسخ دهی (پیاده سازی وصله) می‌شود. از ویژگی‌های شاخص VMDR می‌توان به شناسایی دارایی‌های OT و IoT در کنار دارایی‌های IT نام برد.

نرم افزار Qualys VMDR
نرم افزار Qualys VMDR

Tenable Security Center از شرکت Tenable

” Tenable کاملترین ابزار VA در کلاس خود است”

انتخاب چهارم رای دهندگان گارتنر باز هم از شرکت Tenable است. Tenable Security Center که در گذشته به نام Tenable.sc شناخته می شده است، مجموعه‌ای از محصولات است که کاملترین پوشش آسیب پذیری امنیتی را در بازار، همراه با ارزیابی مداوم و بلادرنگ شبکه فراهم می‌آورد. این راهکار به صورت داخل سازمانی مدیریت شده و از Nessus قدرت می‌گیرد. یک راهکار کامل سراسری مدیریت آسیب پذیری.

 بهترین نرم افزار امنیت شبکه Tenable Security Center
Tenable Security Center

Tenable Vulnerability Management از شرکت Tenable

” یک راهکار ساده، موثر و آماده به کار برای مدیریت و ارزیابی آسیب پذیری”

باز هم راهکاری از Tenable رای دهندگان گارتنر، راهکار ابری شرکت Tenable را به عنوان پنجمین انتخاب خود مورد بررسی قرار داده‌اند. این ابزار با نام سابق Tenable.io به صورت ابری مدیریت شده و از Tenable Nessus قدرت می‌گیرد. هوش تهدید و بینش عمیق بلادرنگ در دارایی‌های سازمان از شاخصه‌های این ابزار است.

Tenable Vulnerability Management
Tenable Vulnerability Management

سخن آخر:

در معرفی نرم افزار اسکنر آسیب پذیر و بهترین نرم افزار امنیت شبکه عوامل بسیار زیادی دخیل هستند و برای انتخاب و رتبه، این محصولات مورد آزمون‌هایی با دقت بسیار بالا و جزئیات زیاد قرار می‌گیرند.

شرکت شبکه گستر با 32 سال سابقه و مجری بزرگترین پروژه‌های ضد ویروس و امنیت شبکه کشور مفتخر است که به عنوان نماینده رسمی جمعی از بهترین نرم افزارهای امنیت شبکه، آماده ارائه مشاوره و پشتیبانی به سازمان‌ها و کسب و کارهای کوچک و کلان کشوری می‌باشد.

منبع: Gartner

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

مشاوره رایگان با کارشناس فروش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد