پیش بینی چشم انداز تهدیدات امنیت سایبری در سال 2024 توسط ترلیکس

در سالی که گذشت شاهد تحولات زیادی در چشم انداز تهدیدات امنیت سایبری بودیم. افزایش پیچیدگی و عدم اطمینان در چشم انداز جهانی، تحت تأثیر تحولات مختلف جغرافیایی سیاسی و اقتصادی، نیاز به یک اطلاعات تهدید جهانی کارامد را تقویت کرده است. این ضرورت در بخش‌های مختلف، هم برای کسب و کارها و هم برای مصرف کنندگان تأثیرگذار است. بازیگران تهدید همچنان در حال تکامل هستند، با ورود بازیگران و تهدیدهای جدید در سراسر جهان شاهد روش ‌های نوینی برای بهره ‌برداری یا پیاده‌ سازی تاکتیک ‌ها و رویکردهای قدیمی‌ تر هستیم. متخصصین شبکه گستر نمایندگی ترلیکس در ایران، به صورت مداوم در حال رصد تهدیدات جدید هستند تا بتوانند در سریعترین زمان ممکن به مشتریان خود در مقابل تهدیدات نوظهور خدمات مناسب ارائه کنند.

حملات باج‌افزار همچنان به عنوان طاعون همیشه حاظر برای سازمان‌ها در سراسر جهان در صدر نگرانی‌ها قرار دارد و این خانواده‌ در مقیاس، افزایش داشته و پیچیده تر شده است، و شامل هماهنگی و همکاری با بازیگران تهدید دیگر از طریق فروم‌های زیرزمینی شده است. حیله‌های مهندسی شده برای فریب کاربران و آلوده کردن دستگاه‌های خود یا اطلاعات شخصیشان، هوشمندانه‌تر و هدفمندتر شده است، و همزمان دست‌یابی و شناسایی آن‌ها، هم برای قربانیان و هم برای ابزارهای امنیتی سخت‌تر شده است.

دورنمای امروز دنیای سایبری از هر زمان دیگری پیچیده تر است. مجرمین سایبری از خانواده‌های باج افزاری تا بازیگران تهدید سطح کشوری، زیرک‌تر، سریع‌تر، و هماهنگ‌تر در تغییر و استفاده مجدد از تاکتیک‌های خود شده‌اند. به گفته John Fokker سرپرست هوش تهدید مرکز تحقیق پیشرفته ترلیکس، پیش بینی نمی‌شود که این رویه در سال 2024 نیز تغییری کند. برای رهایی از اوج گیری حملات و پیشی گرفتن از بازیگران تهدید، تمامی صنایع می‌بایست استراتژی سایبری را بپذیرند که همیشه هوشیار باشد و با تهدیدات تجدید تطبیق پیدا کند.

در ادامه پیرامون امنیت شبکه گستر به بررسی مجموع پیش بینی‌های متخصصین و محققین امنیت سایبری تیم مرکز تحقیق پیشرفته ترلیکس از رویه‌ها، تاکتیک‌ها و تهدیدات می‌پردازیم که سازمان‌ها باید برای شروع سال جدید میلادی 2024 در ذهن خود داشته باشند.

پیش بینی‌های محققین امنیت سایبری
پیش بینی‌های محققین امنیت سایبری

شرکت شبکه گستر نمایندگی ترلیکس در ایران شما را دعوت می‌کند تا به خواندن پیش اخطارهای تیم ترلیکس برای سال جدید بپردازید و ببینید که ترلیکس بر چه موضوعاتی نگاه ویژه‌تری در ادامه سال خواهد داشت:

تهدید هوش مصنوعی

 • توسعه زیر زمینی LLM‌های مخرب
 • احیای دوباره هکرهای Script Kiddies
 • صداهای جعلی ساخت هوش مصنوعی برای مهندسی اجتماعی

تغییر روندها در رفتار بازیگر تهدید

 • حملات Supply Chain Attack بر علیه راهکارهای انتقال فایل مدیریت شده
 • چند زبانه شدن تهدیدات بدافزار
 • لایه‌های بیشتر از اخاذی باج‌افزارها

تهدیدات و متد های حمله در حال ظهور

 • مشخص شدن موج خاموش در تهدیدات داخلی
 • رشد مبارزه با QR کدها
 • یورش‌های پنهانی بر دستگاه‌های لبه شبکه
 • زبان پایتون در اکسل مسیر جدید بالقوه‌ای را برای حملات خواهد ساخت
 • LOL Drivers ( Living off the land drivers ) در حال تغییرروند بازی هستند

 سخن آخر:

چشم انداز تهدیدات امنیت سایبری، سال سختی را برای سازمان‌ها و تیم‌های امنیت سایبری نشان می‌دهد. تمامی کسب و کارها اعم از کوچک و بزرگ در خطر حملات پیچیده سایبری خواهند بود. تهدیداتی که مدام در حال تکامل، تغییر و پیچیده‌تر شدن هستند و به موازات آن سازمان‌ها و تیم‌های امنیت نیز باید تغییر کرده و از ابزارها و تکنیک‌های به‌روز و پیشرفته استفاده کنند. یکی از شرکت‌های پیشرو در ارائه راهکارهای پیشرفته امنیت سایبری، ترلیکس با سابقه‌ای درخشان در مبارزه با گروه‌های مجرمی سایبری است. شرکت شبکه گستر به عنوان نمایندگی ترلیکس در ایران آماده ارائه این راهکارهای پیشرفته و پشتیبانی از آن‌ها می‌باشد.

منبع: Trellix

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

مشاوره رایگان با کارشناس فروش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد