اصول امنیت اطلاعات و شبکه که باید با آن آشنا باشید (بخش اول)

به عنوان صاحب کسب و کار و یا یک کارشناس امنیت سایبری تا به حال این سوال برایتان پیش آماده که برای تامین امنیت اطلاعات و شبکه سازمان و کسب و کار اولین قدمی که باید بردارید چیست؟ شاید شنیده باشید که بهتر است ابتدا یک ضد بدافزار تحت شبکه پیاده‌سازی شود، و یا از کارشناس دیگری شنیده‌اید که بهتر است ابتدا از یک فایروال گران قیمت استفاده کنید. واقعیت این است که تمامی این نظرات و پیشنهادات کاملا شخصی و سلیقه‌ای است، و ما در دنیای امنیت اطلاعات و شبکه نمی‌توانیم بر اساس سلیقه‌ها عمل کنیم. اما پاسخ درست چیست؟

برای اقدامات و پیاده سازی استراتژی و راهکارهای امنیت اطلاعات و شبکه به یک ساختار منسجم و منظم نیاز داریم تا از سلیقه‌ها دور باشیم و به صورت ساختار یافته و هدفمند به امن سازی زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان خود بپردازیم.

همانظور که تهدیدات سایبری هر روز پیچیده‌تر می‌شوند، درک درست و پیاده سازی یک چهارچوب (Framework) قدرتمند امنیت سایبری، برای هر سازمانی با هر اندازه‌ای بسیار حیاتی است.

در این مقاله از پیرامون امنیت شبکه گستر، اساسی‌ترین اصول امنیت اطلاعات و شبکه که برای راهنمایی کسب و کارها و سازمان‌ها با هدف تامین امنیت و حفاظت از دارایی‌های دیجیتال خود تهیه و توسعه یافته‌اند، معرفی خواهد شد. از راهنمای جامع اصول امنیت سایبری NIST تا استانداردهای مخصوص امنیت اطلاعات و شبکه مانند 27001 ISO/IEC، این دستورالعمل‌ها یک رویکرد ساختار یافته و استراتژیک برای مدیریت خطرات امنیت سایبری فراهم می‌آورند.

کنترل‌های امنیتی حیاتی CIS

CIS Critical Security Controls و یا CIS Controls به صورت مشخص و اولویت بندی شده، مجموعه‌ای از بهترین روش‌ها را برای تقویت وضعیت امنیت اطلاعات و شبکه شما ارائه می‌دهد. این کنترل‌ها از طریق اجتماعی از هزاران کارشناس خبره امنیت سایبری در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته و طی یک پروسه مداوم توسعه داده شده است.

چهارچوب‌های امنیت اطلاعات و شبکه
چهارچوب‌های امنیت اطلاعات و شبکه

COBIT

Control Objectives for Information and Related Technologies و یا COBIT، چهارچوبی است که برای حکمرانی فناوری اطلاعات طراحی شده است. این اصول به کسب و کارها در اتخاذ، نظارت و بهبود بهترین روش‌های مدیریت فناوری اطلاعات یاری می‌رساند. COBIT توسط ISACA توسعه یافته است و برای اتصال نیازهای کنترلی، ریسک‌های کسب و کار و چالش‌های فنی مورد استفاده قرار میگیرد.

CSA Cloud Controls Matrix (CCM)

ماتریس کنترل‌های ابری CSA و یا CCM به عنوان اصول کنترل امنیت اطلاعات و شبکه‌ استفاده می‌شود که اختصاصا برای پردازش و محیط ابری مناسب سازی شده است. این اصول شامل 197 کنترل هدف می‌شود که در گستره 17 دامنه سازماندهی شده است، و تمام طیف فناوری ابری را فرا می‌گیرد.

ISO/IEC 27001:2022

ISO/IEC 27001 استاندارد جهانی سیستم‌های مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) می‌باشد، معیارهایی که این سیستم‌ها باید تکمیل کنند را مشخص می‌کند. این استاندارد راهنمای جامعی برای تمامی کسب و کارها در هر صنعتی است برای ایجاد، پیاده سازی، نگهداری و بهبود مستمر سیستم مدیریت امنیت اطلاعات خود است.

PCI DSS

استاندارد امنیت داده صنعت کارت پرداخت و یا PCI DSS یک استاندارد امنیتی است که برای مدیریت اطلاعات کارت‌های اعتباری و کارت‌های پرداخت است و از سوی صادرکنندگان بزرگ کارت‌های اعتباری طراحی شده است. تحت نظارت شورای استانداردهای امنیت صنعت کارت پرداخت، این استاندارد برای صادر کنندگان کارت‌های پرداختی لازم و در اکثر مواقع اجباری است. هدف این استاندارد بهبود مدیریت داده دارندگان کارت‌های پرداخت و کاهش کلاه برداری‌های کارت اعتباری و پرداختی است. بررسی، تایید و تطبیق با این استاندارد معمولا به صورت سالیانه و یا فصلی انجام می‌شود.

سخن آخر:

پنج اصل اساسی امنیت اطلاعات و شبکه معرفی شد و در بخش بعدی پنج چهارچوب مهم دیگر معرفی خواهد شد.

اگر دچار سردرگمی هستید که دنبال کردن و پیاده سازی کدام یک از این اصول امنیت اطلاعات و شبکه برای کسب و کار شما مناسب است، کاملا قابل درک بوده و می‌توانید این امر را به مشاورین و متخصصین با تجربه شبکه گستر با بیش از ۳۰ سال تجربه در ارائه خدمات امنیت اطلاعات و شبکه بسپارید، تا با همراهی شما بهترین نحوه پیاده سازی مدیریت و کنترل‌های امنیت سایبری برای کسب و کار شما مشخص و در پیاده سازی آن همراه شما باشند.

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

مشاوره رایگان با کارشناس فروش

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد