ویژگی‌های مورد نیازی که باید تجهیزات امنیت شبکه داشته باشند

در پیرامون امنیت شبکه گستر، در بخش اول سه مورد از مهمترین تجهیزات امنیت شبکه که باید با آنها آشنا باشید، مورد بررسی قرار گرفت. حال در بخش دوم ویژگی‌های تجهیزات امنیت شبکه که از اهمیت بالایی برخوردار هستند را بررسی خواهیم کرد. با شبکه گستر همراه باشید.

کنترل دسترسی شبکه (Network Access Control)

دور نگاه داشتن نقاط پایانی آلوده و یا پیکربندی نا ایمن از شبکه سازمانی، نکته حیاتی برای امنیت شبکه سازمان است. در نتیجه، تجهیزات امینت شبکه کنترل دسترسی احراز هویت دستگاه های نقاط پایانی به شبکه را منوط به وضعیت آنها می‌کند.
برای مثال، یک راهکار کنترل دسترسی شبکه یکپارچه می تواند اطمینان حاصل کند که دستگاهی بدون داشتن آخرین به‌روز‌رسانی‌های امنیتی به شبکه متصل نشود.

امنیت ایمیل (Email Security Gateways)

در حالی که کسب کارهای بیشتری به راهکارهای ایمیل میزبانی شده بر روی محیط ابری روی می‌آورند، اما تجهیزات امنیت شبکه ایمیل همچنان می‌تواند مفید باشند. این تجهیزات امنیت شبکه ترافیک ورودی و خروجی ایمیل‌ها را برای کشف هرزنامه، بدافزار، اقدام به فیشینگ و یا حساب‌های به مخاطره افتاده بررسی می‌کنند. اخیرا نیز تجهیزات امنیت ایمیل پیشرفته‌تر، سوابق داده و تحلیل آماری را برای کشف ناهنجاری‌ها با دقت بالاتر استفاده می‌کنند.

Email Security Gateways
Email Security Gateways

Web Application Firewalls (WAF)

مانند یک فایروال شبکه عادی، یک WAF به صورت انتخابی اجازه ورود یا مسدود سازی ترافیک بر پایه شاخص‌های از پیش تعیین شده و یا فعالیت‌های مشکوک را انجام می‌دهد. برنامه‌های کاربردی وب معمولا ضعف‌های امنیتی دارند که می‌تواند برای نفوذ به شبکه و یا نشت اطلاعات استفاده شوند. در حالی که پیدا کردن و رفع تمامی این ایرادات می‌تواند راهکار ایده‌آلی باشد، استفاده از تجهیزات امینت شبکه WAF می‌تواند به عنوان لایه امنیتی تکمیلی گزینه مناسبی باشد.
یک WAF می‌تواند URL‌ها و درخواست‌هایی که شامل پیلودهای مشکوک باشند، شواهد اقدام به تزریق SQL، و حملات دیگر را مسدود کند. این ویژگی در تجهیزات امنیت شبکه می‌تواند در قالب یک دستگاه فیزیکی، یک افزونه نرم افزاری به یک دستگاه امنیت شبکه ، یا نرم افزار نصب شده بر روی یک سرور پراکسی ، ارائه شوند.

دروازه‌های VPN

با افزایش دورکاری، هر کسب و کاری باید اطمینان حاصل کند که منابع شبکه داخلی سازمان به صورت امن از هرجایی در دسترس باشند. یک دستگاه در شبکه خصوصی مجازی یا VPN در این مرحله می‌تواند مفید باشد. در عمل، وقتی کارمندان به VPN متصل می‌شوند، ترافیک آنها به جای آنکه مستقیم به اینترنت برود، از طریق یک تونل امن و به واسطه تجهیزات امنیت شبکه به شبکه داخلی وارد می‌شود.
علاوه بر مزایای امنیتی، تونل های VPN به کارمندان امکان دسترسی به چاپگرها، سایت‌های داخل سازمانی و دیگر دستگاه‌های داخلی را می‌دهد، که باعث حفظ زمان و بهبود بهره‌وری می‌گردد.

تجیهزات امنیت شبکه پشتیبان گیری و بازیابی (Network Backup And Recovery)

با وجود تعداد زیادی از دستگاه‌های تحت شبکه، اعمال و یا بازگردانی تغییرات پیکربندی می‌تواند چالش برانگیز باشد. به‌علاوه، بازیابی سریع تعداد زیادی از دستگاه‌های مستقل در زمان رویداد یک واقعه بحرانی بسیار کار مشکلی است. به همین علت، استفاده از تجهیزات پشتیبان گیری و بازیابی مرکزی برای دستگاه‌های شبکه بسیار سودبخش خواهد بود. این تجهیزات امنیت شبکه پروسه تهیه پشتیبان گیری از طریق ذخیره امن ، عملیات بازیابی و برگرداندن اطلاعات را ساده می‌کند.

Network Backup And Recovery
Network Backup And Recovery

سخن اخر:

امروزه با توجه به اهمیت بالای اطلاعات موجود در شبکه‌های کامپبوتری در هر کسب و کاری، استفاده نکردن از تجهیزات امنیت شبکه مناسب غیره مسئولانه به نظر می‌آید. با استفاده همزمان این تجهیزات امنیت شبکه، کسب و کارها می‌توانند حملات سایبری را قبل از وقوع متوقف کنند.
شرکت شبکه گستر با بیش از 30 سال سابقه در تامین تجهیزات امنیت شبکه برتر جهانی، در انتخاب، تامین و تجهیز بهترین راهکارهای امنیت شبکه برای شرکت ها وسازمان های کوچک و بزرگ شما را همراهی خواهد کرد.
منابع: Restorepoint

شرکت مهندسی شبکه گستر

بیش از سی سال تجربه موفق در ارائه محصولات امنیت شبکه

products

راهنمای انتخاب ضدویروس